تبلیغات
all in one - کشف تابش کیهانی جدید پس از ۱۰۰ سال

Touch my whole world with your finger tips

 
کشف تابش کیهانی جدید پس از ۱۰۰ سال
نویسنده :
 ♪♪♪ΔΪΜΌΝΔ♪♪♪ ♫♫♫♫
تاریخ :
 پنجشنبه 5 دی 1392
زمان :
 08:58 ب.ظ

نظرات () |


درست پس از ۱۰۰ سال که از کشف پرتوهای کیهانی می‌گذرد، اکنون نوع جدیدی از منابع پرتوهای کیهانی کشف شده است. این کشف با استفاده از ماهواره‌ی اخترشناسی XMM-نیوتن اروپا که در زمینه‌ی پرتو ایکس کار می‌کند انجام شد.

 از حرکت ده‌ها هزار ستاره‌ی جوان با سرعت ۷۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت در خوشه‌‌ای در نزدیکی مرکز کهکشان، موج‌ضربه‌هایی پدید می‌آید که به حرکت ذرات شتاب می‌دهند. به نقل از Science Daily ٬ این پرتوهای کیهانی در برهم‌کنش با اتم‌های موجود در گازهای پیرامون، تابش پرتو ایکس خاصی گسیل می‌کنند. منشأ تولید این پرتوها با آن پرتوهایی که درست ۱۰۰ سال پیش کشف شدند و پرتو کیهانی نام گرفتند تفاوت دارد.

درست ۱۰۰ سال پیش (اگر دقیق‌تر بگوییم حدود ۱۰۰ سال و ۲ ماه پیش!) فیزیکدانی اتریشی به نام ویکتور فرانتس هِس وجود نوعی تابش یونیده را کشف کرد که آشکارا منبعی غیرزمینی داشت و در نتیجه آن را پرتو کیهانی نامید. امروزه ماهیت این پرتوهای کیهانی کاملاً شناخته شده‌ است. برخی از ستاره‌ها هنگامی که به پایان عمر خود می‌رسند با انفجاری به ابرنواختر تبدیل می‌شوند که مواد را با سرعتی فراصوت به اطراف پراکنده می‌کند و در نتیجه موج‌ضربه‌هایی پدید می‌آیند که به ذرات شتاب می‌دهند. در نتیجه‌ی این رویداد، هسته‌ی برخی از اتم‌ها انرژی جنبشی شدیدی به دست می‌آورند و در سر راه خود وارد جوّ زمین می‌شوند.

اما ماهیت پرتوهای کیهانی نویافته کاملاً برعکس این است و به جای این‌که از مرگ ستاره‌ای سرچشمه بگیرد، از ستاره‌های تازه به‌دنیا آمده پدید می‌آید. کسانی که این پرتوهای ایکس را کشف کردند ابتدا به سراغ محاسبات نظری درباره‌ی تولید پرتوهای کیهانیِ کم‌انرژی در محیط‌های میان‌ستاره‌ای رفتند. سپس برای یافتن نشانه‌هایی از وجود این تابش نظری، به سراغ داده‌های پرتو ایکسی که ماهواره‌ی XMM-نیوتن از هنگام آغاز کارش در سال ۱۹۹۹ گردآوری کرده بود رفتند و با تجزیه و تحلیل کردن مشخصه‌های متفاوت پرتوهای ایکس نقاط مختلف آسمان، خوشه‌ای را در فاصله‌ی حدود ۱۰۰ سال نوری از مرکز کهکشان راه شیری پیدا کردند که پرتوهای رسیده از آن منطبق با محاسبات نظری‌شان بود. همه‌ی ستاره‌های این خوشه با سرعتی حدود ۷۰۰ هزار کیلومتر بر ساعت حرکت می‌کنند. این نخستین بار است که منبعی از پرتوهای کیهانی کم‌انرژی خارج از منظومه‌ی شمسی کشف شده است.

 
سازگارترین مرورگرها برای وبلاگ: mozilla,internet explorer
لطفا برای شنیدن صدای موزیک از این مرورگر ها استفاده کنید
 
   
   
 
 
   
   
  چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ , سهراب سپهری , صادق هدایت , حذف sectionدر ورد , ی درج شماره صفحه در Microsoft Word 2003/2007/2010 بایستی به تبIn , نحوه ی قرار دادن سکشن و حذف آن , دانلود , عکس , در , شماره گذاری حرفه ای در ورد ,  
  » تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

  فروشگاه عینک آفتابی دریافت کد بارش برف 
 
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به all in one می باشد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

شارژ ایرانسل

فال حافظ