تبلیغات
all in one - سرنخ‌هایی از منشا رازآلود پرتوهای کیهانی

Touch my whole world with your finger tips

 
سرنخ‌هایی از منشا رازآلود پرتوهای کیهانی
نویسنده :
 ♪♪♪ΔΪΜΌΝΔ♪♪♪ ♫♫♫♫
تاریخ :
 شنبه 7 دی 1392
زمان :
 08:01 ب.ظ

نظرات () |

eso1308a

مشاهدات تازه‌ی تلسکوپ بسیار بزرگ (VLT) از بازمانده‌ی ابرنواختری هزارساله سرنخ‌هایی از منشاء پرتوهای کیهانی آشکار کرده است. این مشاهدات برای نخستین بار امکان وجود ذرات پر سرعت در بازمانده‌های ابرنواختری که می‌تواند منشاء پرتوهای کیهانی باشد را مطرح کرده است. 

در سال ۱۰۰۶ ستاره‌ی جدید در آسمان نیم‌کره‌ی جنوبی نمایان شد که چند برابر درخشان‌تر از زهره بود. روشنایی این جرم نوظهور به حدی بود که سایه ‌ایجاد می‌کرد و در طی روز در آسمان دیده می‌‍شد. چندی پیش بود که اخترشناسان محل این ابرنواختر را که ابرنواختر ۱۰۰۶ خوانده می‌شود، شناسایی کردند. همچنین حلقه‌ی گسترده شده و درخشان آن را در صورت‌فلکی گرگ به عنوان بازمانده‌ی این انفجار وسیع ثبت کردند.

اخترشناسان مدت زیادی است که به این فرضیه که بازمانده های ابرنواختری ممکن است جایی باشند که برخی از پرتوهای کیهانی –ذراتی بسیار پرانرژی که از خارج از منظومه‌ی شمسی می‌آیند و با سرعتی معادل سرعت نور حرکت می‌کنند – در آن‌جا شکل می‌گیرند، مشکوک بودند.  اما تاکنون جزیئات چگونگی آن مدت مدیدی ناشناخته باقی‌مانده بود.

به نقل از وب‌سایت رصدخانه‌ی جنوبی اروپا، گروهی از اخترشناسان به سرپرستی Sladjana Nikolić از موسسه‌ی مکس پانک در آلمان از ابراز VIMOS در تلسکوپ بسیار بزرگ استفاده کردند و بازمانده‌ی ابرنوختر ۱۰۰۶ را با جزئیات خیلی بیشتری نسبت به قبل رصد کردند. آن‌ها می‌خواستند بدانند که آن‌جا چه اتفاقی می‌افتد که مواد پرسرعت از ابرنواختر ساطع می‌شود و به ماده‌ی میان‌ستاره‌ای نفود می‌کند . این ضربه‌ی پرسرعت گسترده شبیه به غرش صوتی یک هواپیما فرا صوت می‌ماند و که کاندید طبیعی ذرات کیهانی شتاب‌دهنده است.

برای نخستین‌بار این گروه نه فقط اطلاعاتی درباره‌ی مواد این ضربه در یک نقطه پیدا کردند، بلکه نقشه‎ای از خصوصیات گاز آن و این که چگونه این خصوصیات در مقابل این ضربه تغییر می‌کنند، به دست آوردند. این کار سرنرخی از این راز به آن‌ها داد. نتایج تعجب‌آور بود- آن‌ها دریافتند که پروتون‌های محرک پرسرعتی در این گازو ناحیه‌ی ضربه وجود دارند. از آن‌جایی که  آن‎ها خودشان پرتوهای کیهانی نیستند ولی می‌توانند بذر حیاتی این ذرات باشند که پس از تعامل ضربه با مواد مقابلش، انرژی بالای موردنیاز برای سفر به فضا به عنوان یک پرتو کیهانی را به دست می‌آورند. در این مطالعه‌ برای نخستین بار از یک طیف‌سنج بی‌نقص برای کاوش خصوصیات این ضربه از بازمانده‌‌های ابرنواختری با جزیئات استفاده شد.

اکنون این گروه مشتاق‌اند تا  این روش را برای سایر بازمانده‌های ابرنوختری نیز به‌کار ببرند. این دست رصدها کلیدی برای حل معمای چگونگی تولید این پرتوهای کیهانی در بازمانده‌ی ابرنواختری به شمار می رود.

 
سازگارترین مرورگرها برای وبلاگ: mozilla,internet explorer
لطفا برای شنیدن صدای موزیک از این مرورگر ها استفاده کنید
 
   
   
 
 
   
   
  سهراب سپهری , دانلود , صادق هدایت , در , عکس , ی درج شماره صفحه در Microsoft Word 2003/2007/2010 بایستی به تبIn , چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ , نحوه ی قرار دادن سکشن و حذف آن , شماره گذاری حرفه ای در ورد , حذف sectionدر ورد ,  
  » تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

  فروشگاه عینک آفتابی دریافت کد بارش برف 
 
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به all in one می باشد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

شارژ ایرانسل

فال حافظ