تبلیغات
all in one - تابش پرتوهای گاما در قرن ۸ میلادی

Touch my whole world with your finger tips

 
تابش پرتوهای گاما در قرن ۸ میلادی
نویسنده :
 ♪♪♪ΔΪΜΌΝΔ♪♪♪ ♫♫♫♫
تاریخ :
 پنجشنبه 5 دی 1392
زمان :
 08:02 ب.ظ

نظرات () |

تصویری خیالی از برخورد و ادغام دو ستاره‌ی نوترونی. Dana Berry از ناسا بخشی از این تصویر را آماده کرده است.

تصویری خیالی از برخورد و ادغام دو ستاره‌ی نوترونی. امتیاز تصویر: DANA BERRY / NASA

اثرات انفجاری کیهانی در قرن ۸ میلادی بر زمین، در درختان، یافت شده است که نشان می‌دهد در آن قرن موج شدیدی از پرتوهای گاما به زمین رسیده‌اند.

پروفسور فوزا میاکی Fusa Miyake در سال ۲۰۱۲ اعلام کرد که مقدار بسیار بالایی ایزوتوپ کربن ۱۴ و برلیوم ۱۰ در حلقه‌ی درختانی یافته است که در سال ۷۷۵ پس از میلاد شکل گرفته‌اند. او معتقد است علت فراوانی وجود چنین ایزوتوپ‌هایی احتمالاً برخورد رگباری از تابش‌های فضایی‌، پرتوهای گاما، با زمین، میان سال‌های ۷۷۴ و ۷۷۵ است. کربن۱۴ و برلیوم ۱۰ هنگامی شکل می‌گیرند که تابش‌هایی از فضا با اتم‌های نیتروژن در جوّ برخورد می‌کنند و این اتم‌ها پس از تجزیه شدن اتم‌های سنگین‌تری مانند کربن و برلیوم را شکل می‌دهند. اما هیچ انفجار ابرنواختری در آن دوران ثبت و رصد نشده است و هیچ اثری از این نوع انفجارها باقی نمانده است.

 البته پروفسور میاکی شراره‌های خورشیدی را هم مد نظر گرفته است اما این شراره‌ها آن‌قدر قدرتمند نیستند که باعث تولید کربن۱۴ بشوند. شراره‌های بزرگ همراه با خروج شدید مواد از تاج خورشید راهی زمین می‌شوند و شفق‌های زیبای قطبی را پدید می‌آورند . اما در این ارتباط هم هیچ مورد خاصی در تاریخ ثبت نشده است. 

محققان به جست‌وجو در تاریخچه‌ی آنگلوساکسون‌ها پرداختند که در آن به «صلیب سرخ» اشاره شده بود که پس از طلوع  خورشید در آسمان در سال ۷۷۶ پس از میلاد دیده شده است. شاید این نور سرخ حاصل انفجار ابرنواختر باشد اما با این فرض هم، سال ۷۷۶، برای این معما بسیار دیر است، کمااین‌که هیچ معلوم نیست که چرا از این ابرنواختر هیچ اثری باقی نمانده است.

  اما دانشمندان دیگری مانند والری همباریان Valeri Hambaryan و رالف نویهایزر Ralph Neuhauser برای وجود این ایزوتوپ‌ها و نبودن هیچ باقی‌مانده‌ی انفجاری توضیح دیگری دارند. آن‌ها معتقدند که دو جرم آسمانی مانند  دو سیاه‌چاله، ستاره‌های نوترونی یا کوتوله‌های سفید با هم برخورد کرده‌اند و پس از برخورد، ادغام شده‌اند. پس از این اتفاق انرژی به شکل پرتو گاما آزاد شده است که پرانرژی‌ترین بخش طیف امواج الکترومغناطیس است.  در چنین ادغام‌هایی،‌ پرتوهای گاما به مدت کوتاه ، معمولاً دو ثانیه، اما با شدت بسیار منتشر می‌شوند. چنین رویدادهایی هرسال در کهکشان‌های دیگر پیش می‌آید. اگر این توضیح قانع‌کننده‌ای برای وجود ایزوتوپ‌ها باشد پس ستاره‌هایی که ادغام شده‌اند نباید بیشتر از ۳۰۰۰ سال نوری با هم فاصله داشته باشند. بر اساس مقداراندازه‌گیری شده‌ی کربن۱۴، این دو دانشمند حدس می‌زنند که پرتوهای گاما از فاصله‌ای بین ۳ هزار تا ۱۲ هزار سال نوری از خورشید، به ما رسیده‌اند.  

اگر چنین چیزی درست باشد می‌تواند به خوبی عدم وجود اثر انفجار را توضیح دهد. البته طی تابش شدید پرتو گاما مقدار اندکی نور مرئی هم ساطع می‌شود که در آسمان برای چند روز دیده می‌شود اما به سادگی امکان دارد که این نور دیده نشود. با این‌حال این موضوع آن‌قدر ارزشمند هست که مورخین باز هم در متون تاریخی به جست‌وجوی نشانه‌هایی از آن بگردند. اخترشناسان هم می‌توانند در جست‌وجوی جرمی ادغام شده باشند: سیاه‌چاله‌ای ۱۲۰۰ ساله یا ستاره‌ای نوترونی در فاصله‌ی ۳۰۰۰-۱۲۰۰۰  سال نوری از خورشید بدون گاز و غباری که نشان‌ از انفجار ابرنواختری باشد.

دکتر نویهازر می‌گوید:« اگر این انفجار نزدیک‌تر از این فاصله رخ داده بود صدمه‌ی جدی به زمین می‌زد. البته حتی با چند هزار سال نوری فاصله، رویدادی مشابه صدمه‌ی بسیاری به سیستم‌های الکترونیکی امروزی خواهد که جوامع پیشرفته به آن وابسته‌اند. اما چالشی که اکنون با آن روبه‌رو هستیم این است: باید بفهمیم چه تعداد از این نوع رویدادها رخ می‌دهند و پرتوهای گامای حاصل از آن‌ها به زمین می‌رسد؟ در ۳۰۰۰ سال گذشته، بیشترین سنی که درختان امروز در زمین دارند، فقط یک بار چنین اتفاقی روی داده است».  

منبع: Royal Astronomical Society

 
سازگارترین مرورگرها برای وبلاگ: mozilla,internet explorer
لطفا برای شنیدن صدای موزیک از این مرورگر ها استفاده کنید
 
   
   
 
 
   
   
  عکس , در , دانلود , چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ , ی درج شماره صفحه در Microsoft Word 2003/2007/2010 بایستی به تبIn , شماره گذاری حرفه ای در ورد , حذف sectionدر ورد , صادق هدایت , سهراب سپهری , نحوه ی قرار دادن سکشن و حذف آن ,  
  » تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

  فروشگاه عینک آفتابی دریافت کد بارش برف 
 
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به all in one می باشد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

شارژ ایرانسل

فال حافظ