تبلیغات
all in one - ابر حباب کیهانی

Touch my whole world with your finger tips

 
ابر حباب کیهانی
نویسنده :
 ♪♪♪ΔΪΜΌΝΔ♪♪♪ ♫♫♫♫
تاریخ :
 پنجشنبه 12 دی 1392
زمان :
 08:03 ب.ظ

نظرات () |


تصویر ترکیبی بالا یک اَبَرحباب کیهانی را در ابر ماژلانی بزرگ نشان می‌دهد. ابر ماژلانی بزرگ کهکشانی کوچک در فاصله‌ی ۱۶۰ هزار سال نوری از زمین قرار دارد و قمر کهکشان راه شیری محسوب می‌شود. بسیاری از ستاره‌ها که برخی از آن‌ها بسیار پرجرم‌اند در خوشه‌های ستاره‌ای NGC 1929 شکل می‌گیرند. توده‌ی گازی NGC 1929 خود بخشی از سحابی N44 است. ستارگان پرجرم به شدت پرتوزایی می‌کنند٬ با سرعت سرسام آوری مواد را به بیرون پرتاب می‌کنند و برای رسیدن به مرحله‌ی آخر زندگی خود و ایجاد انفجار ابرنواختری بایکدیگر رقابت می‌کنند. بادهای کیهانی و امواج حاصل از انفجارها٬ حفره‌های را در گازهای اطراف ایجاد می‌کنند. به این حفره‌ها «اَبَرحباب» می‌گویند. 

به نقل از وبگاه رصدخانه‌ی فضایی چاندرا٬ تصویر بالا ترکیبی از داده‌های طول‌موج‌های ایکس‌ری٫ فروسرخ و مرئی است که به ترتیب تلسکوپ‌های فضایی چاندرا٬‌ اسپیتزر و تلسکوپ ۲/۲ متری زمین‌پایه ماکس‌پلانک ثبت کرده‌‌اند. هر یک از این طول‌موج‌ها رنگ خاصی را نمایان می‌کنند که حاوی اطلاعات ارزشمندی است. تاثیر رنگ آبی در تصویری که در طول موج ایکس گرفته شده است به  وضوح دیده می‌شود. این رنگ نشان‌دهنده‌ی نواحی داغی است که بر اثر بادهای کیهانی و ضربه‌های امواج ابرنواختری پدید آمده‌اند. در حالی که در تصویر فروسرخ رنگ سرخ حکم‌فرمایی می‌کند و این نشان‌دهنده‌ی غبارها و سردتر بودن آن نواحی است. تصویر زرد تلسکوپ ماکس‌پلانک نشان می‌دهد که ستاره‌های داغ و جوان پرتوهای فرابنفش گسیل کرده‌اند و باعث تابش سحابی شده‌اند. 

مدت‌هاست که منبع پرتو ایکس‌ ابرحباب‌های سحابی N44 در محافل اخترفیزیک‌ پرانرژی بحث‌ برانگیز بوده است زیرا برخی از آن‌ها بیش از حد انتظار از خود پرتو ایکس گسیل می‌کنند. در گزارشی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد دانشمندان دو منبع گوناگون برای این پرتو معرفی کرده‌اند: یکی امواج آشوبناک ابرنواختری بود که به شدت به دیواره‌های حباب برخورد می‌کند و منبع دیگر هم بخار مواد داغ درون دیواره‌هاست. اما تا پیش از این رصدها٬ هیچ نشانه‌ای مبنی بر حضور عناصر سنگین‌تر از هیدروژن و هلیوم را در این حباب‌ها هویدا نکردند. این نخستین بار است که دانشمندان موفق به دریافت داده‌هایی می‌شود که به‌خوبی منابع گوناگون پرتوهای ایکس ابرحباب‌ها را مشخص می‌کند.

 
سازگارترین مرورگرها برای وبلاگ: mozilla,internet explorer
لطفا برای شنیدن صدای موزیک از این مرورگر ها استفاده کنید
 
   
   
 
 
   
   
  دانلود , صادق هدایت , ی درج شماره صفحه در Microsoft Word 2003/2007/2010 بایستی به تبIn , در , عکس , سهراب سپهری , حذف sectionدر ورد , نحوه ی قرار دادن سکشن و حذف آن , شماره گذاری حرفه ای در ورد , چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ ,  
  » تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

  فروشگاه عینک آفتابی دریافت کد بارش برف 
 
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به all in one می باشد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

شارژ ایرانسل

فال حافظ