تبلیغات
all in one - معاملات غرری

Touch my whole world with your finger tips

 
معاملات غرری
نویسنده :
 ♪♪♪ΔΪΜΌΝΔ♪♪♪ ♫♫♫♫
تاریخ :
 سه شنبه 15 بهمن 1392
زمان :
 12:43 ق.ظ

نظرات () |تعریف غرر

غرر در لغت به معنای خطر است و خطر به معنای مصدری، یعنی در معرض هلاک و تباهی بودن. در اصطلاح فقها نیز غرر از امضای لغوی دور نیافتاده. معنای فقهی آن این است که مبیع یا ثمن در بیع و عرض یا معوض در هر معامله معاوضی در معرض خطر باشد یعنی احتمال نابودی آن عرفاً و عادتاْ مورد التفات و توجه باشد. از امیرالمومنین علی (ع) روایت شده است که « انّ الغرر عمل لا یؤمن معه الضرر» یعنی غرر کاری است که از زیان ایمن نباشد.

موارد غرر

مهمترین موارد غرر و خطر، یعنی احتمال نابودی مورد معامله به شرح زیل است؛

گاهی  وثوق و اطمینان بوجود آمدن چیزی را نداریم مانند؛ حمل حیوانات، میوه درختان و گل بوته ها پیش از شکفتن، فروش چنین کالایی غرری است چون ممکن است بوجود نیاید و این احتمال معقول و متعارف است.

گاهی کالایی موجود است ولی اعتماد و اطمینان به امکان تسلیم و تسلم و قبض و اقباض نداریم مانند؛ فروختن ملکی که از دست مالک آن خارج شده و در چنگ غاصبی قوی پنجه است، فروختن ماهیان دریا، پرندگان در هوا، آهو های دشت پیش از شکار آنها و فروختن حیوانات سرکش فراری.
غرر و قمار. قمار نوعی شرطبندی است که نتیجه آن در بازی با آلات قمار معلوم می‌شود.گاهی نیز به اصل بازی قمار گفته می‌شود.قمار نوعی معامله غرری است

غرر در لغت به معنی خطر، نیرنگ و غفلت آمده است.منظور از معامله غرری معامله‌ای است که توأم با خطر بوده و متعاملین در زمان انجام آن، توان تشخیص سودمند یا زیانبار بودن معامله را ندارد. برخلاف اختلاف نظرهایی که وجود دارد مصادیق معاملات مزبور معاملاتی است که مورد آن مجهول یا مقدور التسلیم نباشد.حکم این معاملات بصورت مستقل از آیات قرآن بدست نمی‌آید و مشهور استناد به روایت نهی نبی(ص)از بیع غرری می‌باشد.هر غرری مؤثر در صحت معامله نبوده و باید در معاملات معوض و مربوط به مورد معامله باشد به گونه‌ای که موجب اتصاف عقد به آن شود.معاملات غرری در قانون مدنی، جز در موارد استثنایی محکوم به بطلان است و مشابه این وضع در حقوق مدنی مصر و فرانسه نیز مشاهده می‌شود.
 
سازگارترین مرورگرها برای وبلاگ: mozilla,internet explorer
لطفا برای شنیدن صدای موزیک از این مرورگر ها استفاده کنید
 
   
   
 
 
   
   
  عکس , چگونه عزیز همسرمان باشیم؟ , سهراب سپهری , ی درج شماره صفحه در Microsoft Word 2003/2007/2010 بایستی به تبIn , حذف sectionدر ورد , دانلود , در , شماره گذاری حرفه ای در ورد , نحوه ی قرار دادن سکشن و حذف آن , صادق هدایت ,  
  » تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

  فروشگاه عینک آفتابی دریافت کد بارش برف 
 
تمام حقوق این وب سایت و مطالب آن متعلق به all in one می باشد.
.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.

شارژ ایرانسل

فال حافظ